Trzydniowe świętowanie rozpoczęło się w piątkowe popołudnie (18 sierpnia) od oficjalnych uroczystości w centrum miasta. Ulicami Orzysza przemaszerowała wojskowa defilada, a setki widzów mogły podziwiać pokazy musztry paradnej i walki wręcz w wykonaniu żołnierzy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Specjalnie na tę okazję do Orzysza zawitała także Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, która wystąpiła na scenie w Ogródku Jordanowskim.
W sobotę swoje pięć minut mieli sportowcy. Jedni rywalizowali na orzyskim poligonie startując w najtrudniejszym militarnym biegu ekstremalnym w Polsce – VII Biegu Tygrysa, drudzy wyciskali ciężary w turnieju Stalowa Sztanga. O miano Tygrysa, prawdziwego twardziela, którego nie da się złamać morderczym wysiłkiem i wieloma kilometrami wymagającej trasy, walczyło ponad 200 osób, w tym spora grupa żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Rywalizowali oni na trzech trasach, zróżnicowanych pod względem długości i skali trudności. Były także atrakcje dla najmłodszych w postaci Toru Małego Tygrysa i Toru Małego Strażaka.
W niedzielę obchody przeniosły się pod Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej, gdzie od południa odbywały się przesłuchania koncertowe artystów biorących udział w Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej o statuetkę Tytanowego Tygrysa. Kulminacyjnym punktem niedzielnych wydarzeń była natomiast inscenizacja historyczna – Internowani 1920. Niezwykle barwna, żywa, okraszona mnóstwem efektownych wybuchów i wystrzałów lekcja historii przeniosła na moment widzów do Orzysza z początku XX wieku.
Przez całą niedzielę rzesze mieszkańców i turystów odwiedzających orzyskie muzeum mogły podziwiać wystawę sprzętu wojskowego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie mogło zabraknąć także tradycyjnej wojskowej grochówki, a wszystko to w Wojskowej Stolicy Polski.