Orzysz Wojskowa Stolica Polski

Jesteś tutaj: Strona główna Wydarzenia Militarne
Źródło: photo_camera 15bz.wp.mil.pl
Wystartowała Puma-17
- A +
22 maja 2017 roku na Strzelnicy Czołgowej i Wozów Bojowych Wierzbiny na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, odbyło się uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Puma-17, w którym udział weźmie prawie 2500 żołnierzy, zarówno z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (1400 żołnierzy) oraz z Batalionowej Grupy Bojowej NATO (1100 sojuszników). Kierownikiem ćwiczenia jest Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Jarosław Gromadziński.

Pierwszoplanowym ćwiczącym jest batalionowe Zgrupowanie Taktyczne pod dowództwem ppłk Leszka Flisa na bazie 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich oraz elementy przydzielone m.in. kompania czołgów, czy bateria przeciwlotnicza z 15GBZ oraz pluton saperów z 15 Mazurskiego Batalionu Saperów. W ćwiczeniu udział bierze również Batalionowa Grupa Bojowa NATO pod dowództwem ppłk Stevena Gventera, w skład której wchodzą pododdziały: 2nd Cougar Squadron z 2 Pułku Kawalerii amii Stanów Zjednoczonych, kompania rozpoznawcza "Mustang" z Pułku Lekkiej Piechoty "The Light Dragoons" z Wielkiej Brytanii oraz bateria obrony przeciwlotniczej wydzielona z 205 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej „Blue Scorpions” z Rumunii.

Tematem ćwiczenia jest: "Batalion w działaniach taktycznych ze strzelaniem amunicją bojową" (z udziałem wojsk sojuszniczych w ramach inicjatyw NATO na terenie RP). Głównym celem ćwiczenia Puma-17 jest sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji zadań bojowych zgodnie z przeznaczeniem oraz zgranie elementów systemów walki brygady i pododdziałów podczas prowadzenia różnych rodzajów działań w dzień i w nocy. W czasie ćwiczenia Puma-17 batalionowe Zgrupowanie Taktyczne działać będzie w pierwszym rzucie brygady na głównym kierunku obrony, wspierane przez pododdziały artylerii samobieżnej i lotnictwa. W warunkach wojny hybrydowej walczący pododdział prowadzić będzie zarówno obronę jak i natarcie zwalczając przeciwnika posiadanymi i wspierającymi środkami ogniowymi.

 

FOTOGALERIA 15GBZ - http://15bz.wp.mil.pl/pl/5_465.html

Militarny orzysz
Urząd Miejski w Orzyszu
12-250 Orzysz, ul. Rynek 3
phone 87 424 10 40, 87 424 10 60
87 424 10 50