Orzysz Wojskowa Stolica Polski

Jesteś tutaj: Strona główna Wydarzenia Militarne
Źródło: photo_camera mł. chor. Piotr Kamiński / 15bz.wp.mil.pl
Ćwiczenie Saber Strike na orzyskim poligonie powoli nabiera tempa
- A +
Na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz od 5 czerwca 2017 roku trwa ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Saber Strike - 17, w którym udział bierze prawie 3000 żołnierzy z kilku państw NATO. Razem z żołnierzami 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Batalionowej Grupy Bojowej NATO i 11 Mazurskiego Pułku Artylerii ćwiczą pododdziały z Pułku Lekkiej Piechoty im. Księżniczki Patrycji z Kanady oraz Brygady Piechoty Zmechanizowanej „Żelazny Wilk” z Litwy.

W części wstępnej ćwiczenia, która potrwa do 12 czerwca żołnierze realizują głównie zajęcia ze szkolenia ogniowego oraz taktyki, a także z inżynieryjno - saperskiego. Ćwiczenia przygotowawcze oraz strzelania bojowe z broni strzeleckiej i wozów w oparciu o strzelnicę Gaudynek i Bemowo Piskie. Kierowanie ogniem kompanii w dzień i w nocy na Placu Ćwiczeń Taktycznych Wierzbiny przy wsparciu myśliwców wielozadaniowych F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Żołnierze zapoznają się z procedurami wsiadania i opuszczania oraz rozmieszczenia wewnątrz statku powietrznego, a także przemieszczenia się co jest przygotowaniem do działania jako taktyczny desant śmigłowcowy przy wykorzystaniu śmigłowców W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej orazCH-47 Chinooks i UH-60 Blackhawk z 10 Brygady Lotnictwa Bojowego 10 Górskiej Dywizji (Lekkiej Piechoty) stacjonującej na co dzień w Fort Drum w stanie Nowy Jork (USA).

Wspólne zajęcia są jest sposobnością do wymiany doświadczeń. Już po pierwszych dniach szkolenia Dowódca batalionowego Zgrupowania Taktycznego ppłk Leszek Flis podkreśla, iż współpraca z pododdziałami z Litwy i Kanady przebiega na bardzo wysokim poziomie.

 

FOTOGALERIA 15GBZ - http://15bz.wp.mil.pl/pl/5_473.html

 

Militarny orzysz
Urząd Miejski w Orzyszu
12-250 Orzysz, ul. Rynek 3
phone 87 424 10 40, 87 424 10 60
87 424 10 50