Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej

Jesteś tutaj: Strona główna Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
Muzeum- znowu otwarte
- A +
Od 18 maja 2020r. znowu zapraszamy do zwiedzania naszego muzeum. Jednakże w związku z obowiązywaniem na terytorium Polski stanu epidemii COVID-19 oraz wdrożonymi ogólnokrajowymi środkami i działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19, zwiedzanie Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu może odbywać się zgodnie z regulaminem, do zapoznania z którym zapraszamy na stronie BIP, bądź bezpośrednio w siedzibie muzeum.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzania muzeum, w którym czekają na Państwa m.in.:

Makieta osady nawodnej, która została wzniesiona na wodach jeziora Orzysz około 2500 lat temu.  Rekonstrukcja tej przypadkowo odkrytej w 1866r. budowli prezentowana jest w naszym muzeum w 35 krotnym pomniejszeniu przedstawiając życie codzienne mieszkańców nawodziska.

 W tej samej sali znajdziemy również makietę fragmentu chaty  tejże osady wykonanej w skali 1:1. Tam z kolei umieszczone są przedmioty użytku codziennego oraz 2 postaci ubrane w stroje z okresu. Odnajdziemy także informacje na temat czasu, kiedy Ziemia Orzyska zamieszkiwana była przez Krzyżaków.

A skoro o Krzyżakach mowa- Orzysz, jako osada o pierwotnej nazwie Neudorf, został ulokowany 2 marca 1443 roku przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego- Konrada Erlichhausena. Od tego momentu zaczyna się historia osady, a później miasta Orzysz, które swoje prawa otrzymał w marcu 1725 roku. Informacje na temat życia miasta, zakładów usługowych, w tym browaru Jänz & Schmidt a także eksponaty związane z dawnym Orzyszem znajdziemy w kolejnej sali. Obok fotografii, porcelany sygnowanej nazwą Arys, przedmiotów codziennego użytku możemy obejrzeć w niej m.in. fragmenty dziennika szkolnego z przełomu wieków znalezionego w Klusach w budynku byłej szkoły.

Sala 3 to początek istnienia garnizonu wojskowego w Orzyszu do 1945 roku- reprodukcje mundurów pruskich, kolekcja bagnetów, odznaczenia i inne eksponaty o charakterze militarnym. Najbardziej charakterystycznym elementem są tutaj zabytkowe krzyże z kwatery lazaretowej.  Pochodzą one z cmentarza wojskowego objętego obecnie ochroną zabytków. 

W ostatnim pomieszczeniu przenosimy się do czasów PRL-u. Odtworzona została tu sala koszarowa z łóżkiem, pościelą i podstawowym ekwipunkiem żołnierza. Znajdują się tu również chusty rezerwatów, modele pojazdów wojskowych, odznaczenia, broń. Tu też znajdziemy informacje na temat polskich i rosyjskich żołnierzy internowanych w Arys w 1920 roku.

Na placu muzealnym znajduje się ścieżka edukacyjna prezentująca historię garnizonu Orzysz, plac zabaw, transzeje wojskowe , czołg oraz armata.


Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej
ul. Giżycka 9, 12-250 Orzysz
tel. 609 804 909
mail. muzeumwojska@orzysz.pl